Wrocław

Miasto z historią

Wrocław powstał pomiędzy 915 a 921 rokiem z inicjatywy czeskiego księcia Wratysława W 1000 roku, podczas zjazdu gnieźnieńskiego osada na Ostrowie Tumskim zamieszkała przez słowiańskie plemię Ślężan przekształciła się w miasto. Tę datę podaje się jako oficjalną założenia miasta Wrocław. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1214 roku (inne źródła podają, że w 1226 roku). Podczas najazdu mongolskiego w 1241 roku doszło do zniszczenia większej części miasta, a sami mieszkańcy musieli uciekać z Wrocławia W 1335 roku po śmierci księcia Henryka Piastowskiego, tereny wrocławskie przeszły pod panowanie korony czeskiej. Związane to było z zawartymi wcześniej układami. W 1526 roku Wrocław przechodzi pod panowanie Habsburgów. Wiek XVI przyniósł miastu rozbudowę fortyfikacji i rozkwit gospodarczy.

Rynek

W samym sercu Wrocławia

Rynek, dawniej jeden z największych placów handlowych w Polsce, obecnie jest centrum miasta i głównym punktem spotkań. Ma niemal 3,8 hektara i otacza go około 60 kamienic. W centralnej części Rynku znajduje się wyjątkowy późnogotycki Ratusz. W jego podziemiach usytuowana jest jedna z najstarszych wrocławskich restauracji – Piwnica Świdnicka.

Warto jest zobaczyć Rynek podczas trwania Jarmarku Bożonarodzeniowego, który rozciąga się wzdłuż całej powierzchni placu.

Ostrów Tumski

Najstarsza część Wrocławia

Ostrów Tumski to zabytkowa i najstarsza część Wrocławia. Ostrów Tumski to zwrot znaczący "wyspa katedralna", ze staropolskiego ostrów – "wyspa" i niemieckiego dom – "katedra" Na Ostrowie Tumskim znajdują się obiekty sakralne: Katedra Wrocławska; Pałac Arcybiskupi, siedziba władz kościelnych, gmach seminarium duchownego oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego oraz Katera Wrocławska. Na Ostrowie nadal funkcjonują lampy gazowe i codziennie są zapalane i gaszone przez latarnika. Latarnik wykonuje swoje obowiązki zgodnie z kalendarzem oświetleniowym. Lampy musi zapalać o zmierzchu i gasić o wschodzie słońca – warto spróbować zobaczyć to na własne oczy! Sporą atrakcją Ostrowa Tumskiego jest również Most Tumski, który stanowi miejsce spotkań zakochanych. Most mierzy ponad 52 metry, a jego szerokość to przeszło 6 metrów. Zbudowany został w 1889 roku nad północną odnogą Odry pomiędzy Ostrowem Tumskim a Piaskiem (Wyspą Piasek). Spacerujący po nim zakochani często przypinali do niego kłódki, jako znak ich miłości.

Uniwersytet Wrocławski

Poznaj jedną z najstarszych uczelni w Europie Środkowej!

Budowa Uniwersytetu Wrocławskiego formalnie rozpoczęła się w 1702 roku, jednak historia powstania Uniwersytetu sięga początków XVI wieku. 200 lat wcześniej w Budzie wydano dokument fundacyjny dla uczelni, ale nie został on potwierdzony przez papieża Juliusza II i otwarcie Uniwersytetu nie doszło do skutku.Po długich staraniach jezuitów 12 października 1702 roku cesarz Leopold I podpisał Złotą Bullę fundacyjną ustanawiającą Akademię Leopoldyńską działającą na prawach uniwersytetu. Uczelnia posiadała dwa fakultety: filozofię i teologię. Główny Gmach Uniwersytetu zbudowano na miejscu zlikwidowanego Zamku Cesarskiego. Budynek posiada barokowy portyk z posągami przedstawiającymi personifikacje czterech cnót kardynalnych. Nad całością góruje Wieża Matematyczna, zwana również Astronomiczną. Ważną salą znajdującą się w Gmachu Głównym jest Aula Leopoldina. Nazwa została nadana ku czci fundatora uniwersytetu cesarza Leopolda I. Do sali wiodą ogromne, dębowe drzwi zdobione orłami habsburskimi. Na sklepieniu widnieją malowidła przedstawiające m.in. Alegorię Mądrości Bożej oraz wyobrażenia Siedmiu Sztuk Wyzwolonych.

Wrocławskie mosty

Czy to Wenecja? Nie! To Wrocław - Wenecja Północy

Obecnie we Wrocławiu znajduje się około 100 mostów i ponad 30 kładek. Przez miasto przepływa kilka rzek, w tym Odra, Ślęża i Bystrzyca. Jednym z najbardziej znanych jest Most Grunwaldzki. Powstał na początku XX wieku i zawiera w sobie jak na owe czasy nowoczesną technologię (wykorzystanie stali i betonowych słupów). Początkowo Most Grunwaldzki nazywano Cesarskim. Największym mostem w Polsce, znajdującym się na terenie Wrocławia jest Most Rędziński. Przeprawa została oddana do użytku w 2011 roku. Główna część mostu, tzw. pylon ma kształt litery H.

Fontanna Wrocławska

Tam, gdzie magia tańczy z rzeczywistością

Fontanna Wrocławska jest jedną z największych multimedialnych fontann w Polsce. Została otwarta 4 czerwca 2009 roku i działa sezonowo – od początku maja do końca października. Zawiera w sobie około 300 dysz i inne urządzenia multimedialno-laserowe. Razem z dźwiękiem tworzy niezapomniany koncert świateł i muzyki. Fontanna działa od godziny 10:00 do 22:00 każdego dnia. Odbywają się również pokazy specjalne w piątki, soboty i niedziele, a także te zorganizowane na specjalne okazje, takie jak rocznice czy święta.

Polecamy również

Wrocław to miasto krasnali, od 2005 roku zamieszkują we wszystkich częściach miasta; w 2020 roku oficjalnie zarejestrowano 360 figurek. Warto wybrać się spacer i odnaleźć chociaż część!

Polecamy również odwiedzić:

  • Zoo
  • Hydropolis
  • Kolejkowo
  • Skytower (taras widokowy)
  • Panoramę Racławicką
  • Ogród Japoński

I nie zapomnijcie o rejsie Odrą!

Rezerwuj bez pośredników

Dopytaj o każdy szczegół
bez ukrytych opłat
Najbardziej pożądana opcja
pobyt dopasowany do potrzeb
Natychmiastowa rezerwacja
gwarancja miejsca

Hostel Wratislavia

Komuny Paryskiej 19
50-451 Wrocław

10 min. pieszo od Rynku i Dworca PKP

promocje, first minute, oferty spcjalne

zapisz się na Newsletter

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Wymagana zgoda
lub dołącz do nas  na

Planujesz wypoczynek w Karpaczu?

zapraszamy do hotelu w centrum oraz regionalnej restauracji
© 2024
Hostel Wratislavia
tani hostel Wrocław centrum, tanie pokoje